Чи можна вивезти дітей за кордон без дозволу батька?

Нещодавне звернення батька двох неповнолітніх дітей, які мешкають з ним без опіки матері більше двох років в Прилуцькому районі, з проблемою перетинання кордону дітьми тільки з їхньою матір’ю, без його згоди та належного документального оформлення з фактичним порушенням всіх законних прав дітей, нагадало існування складної ситуації в сім’ї, коли батьки не можуть знайти порозуміння, правового вирішення цих питань. Як наслідок, діти стають заручниками ситуації та взагалі без їх участі вирішується доля.

Як вирішити дане питання?

Як один з шляхів розв’язання проблеми є звернення одним із подружжя до суду із позовною заявою.

Чинним законодавством встановлено певний порядок виїзду дитини за кордон за згодою батьків або дозволу суду при відсутності згоди одного з батьків.

Отже, перед зверненням до суду необхідно врахувати нижчевикладене:

згідно ст. 313 Цивільного Кодексу України фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд з України лише за згодою батьків і в їхньому супроводі.

Порядок виїзду за кордон дітей громадян України визначено Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21 січня 1994 року № 3857-ХІІ, постановою КМУ від 27 січня 1995 р. № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України», Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою КМУ від 31.03.1995 р. № 231 (зі змінами).

Виїзд за межі України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, згода другого з батьків не вимагається у разі пред'явлення рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків.

Надавати докази та формулювати позовні вимоги необхідно опираючись на уставлену судову практику виходячи з такого:

1. Позовні вимоги повинні бути чітко обґрунтовані та підтверджені доказами на предмет того, що інший із подружжя ухиляється від виховання малолітньої дитини та ухиляється надати нотаріально – посвідчений дозвіл на виїзд малолітньої дитини за межі України;

2. Резолютивна частина позовної заяви обов’язково повинна містити країну та/або країни в які позивач просить суд надати дозвіл. Ці країни (республіки) повинні бути конкретно визначеними та написані без орфографічних помилок.

3. Резолютивна частина позову обов’язково повинна містити строк та/або термін на який планується відрядження з обов’язком позивача повернути дитину в Україну ( не більше 3 років).Також необхідно вказати прохання не тільки про надання дозволу щодо виїзду малолітньої дитини за кордон без згоди іншого із подружжя, а й прохання щодо дозволу на виготовлення та оформлення відповідної візи без згоди іншого із подружжя.

На останок додамо, що в кожній сім’ї свої особливі ситуації, з певними обставинами. При виникненні проблем пропонуємо обов’язково звертатись за допомогою до фахівців-юристів,щоб не залишитись в складному становищі насамоті.

За матеріалами юридичного інтернет-ресурсу «Протокол»

Написати коментар

Поля з позначкою (*) обов'язкові. HTML-коди заборонені.